Jedan od problema korišćenja obnovljivih izvora energije je što često dodatni troškovi pojedu uštedu koja bi trebala da se ostvari. Ili se troše neki drugi skupi i ograničeni resursi. Recimo voda.
Izvor:
A voice in the desertSalicornia Cactus Bio Fuel Doesn't Waste Water
Salicornia, biofuels from saltwater crops
by Bas Kers
Vode ima u izobilju na našoj planeti, ali je čista i pitka voda retka i dragocena. Zato nije čudo da 10.000 biljnih vrsta može da živi koristeći jedinu dostupnu vodu, slanu vodu. Jedna od njih je i Salicornia.
Salikornija je sukulentna biljka, halofit, koja raste u pesku, na pustinjskom suncu i može da živi samo od slane, morske vode. Biogorivo dobijeno od ove biljke bi bilo najprihvatljivija alternativa, jer se ne bi koristilo plodno zemljište, nije potrebno zalivanje i korišćenje veštačkih đubriva. Farme salikornije bi se podizale zajedno sa farmama riba i račića, i poljiva mangrova. Ove farme bi "hranile" polja salikornije, a drvo monrova bi bilo brana prema okeanu.
by Bas Kers
Trenutno se intenzivno ispituju dve vrste: Salicornia biglovii i Salicornia brachiata.
seme salikornije
Seme salikornije je bogato jestivim uljima (26-33%) i iz njega se može dobiti biogorivo. Ogledne farme su već pokazale isplativost i po jedinici površine su uporedive sa sojom, ali su neefikasnije od biodizela koji se dobija iz palminog ulja. Ipak, ove farme bi bile u prednosti zbog mnogo nekvalitetnijeg zemljišta koje koriste. Procena je da bi sa površine veličine Sahare moglo da se zadovolji 90% svetskih potreba za gorivom.
Izvor:
A voice in the desertSalicornia Cactus Bio Fuel Doesn't Waste Water
Salicornia, biofuels from saltwater crops
Нема коментара:
Постави коментар